Na konferencii BUILD bol predstavený Windows 8

Pre vybraných novinárov začala konferencia BUILD v Anaheime o deň skôr celodennou takzvanou Backstage session. Novinári tak boli prví ľudia mimo Microsoftu, ktorí sa pod prísnym NDA mali možnosť zoznámiť s novým operačným systémom Windows 8. Dnes na hlavnej prednáške Steven Sinofsky, prezident divízie Windows a Windows Live predstavil tento operačný systém 5000 člennej komunite vývojárov.

Už z úvodných slajdov bolo zrejmé, že Windows 8 predstavuje najvýznamnejší redizajn tohto operačného systému v histórii. Majitelia starších operačných systémov sa však obávať nemusia, všetci, čo môžu na svojich PC spustiť Windows 7 budú môcť nainštalovať a používať aj Windows 8

Julia Larson Green Viceprezidentka Windows divízie to označila ako redizajn z  na zážitky, nové možnosti, scenáre a konštrukčné riešenia zariadení.

Ukážka začala ukážkou tabletu s  fotografiou na tablete a odomknutím grafickým heslom, teda vopred nastaveným kombinovaným gestom na fotografii. Ak máte na fotografii napríklad svojho potomka, môžete mu trebárs gestom pohladiť ruku a urobiť trojuholník okolo očí a nosa.

Pracovná plocha operačného systému je založená na aktívnych dlaždiciach (tiles). Táto črta bola po prvý krát použitá v mobilnej platforme Windows Phone 7 a bola používateľmi prijatá veľmi priaznivo. Aktívne dlaždice, znamená dynamiku zobrazovania, možnosť “rotácie”. Sú zoskupené do skupín, so záhlavím. Aby sme boli presnejší, obrazovka je virtuálna. Ppracovnú plochu môže tvoriť viac obrazoviek, posúvajú sa gestom doprava alebo doľava. Aby používateľ vedel, že má k dispozícii dlaždice aj na ďaľšej obrazovke, na obrazovke sa mu vpravo zobrazujú dlaždice s nasledujúcej obrazovke. Dlaždice môžu byť štvorcové, alebo obdĺžnikové s dvojnásobnou šírkou.

Miesto dotyku je graficky indikované sivým krúžkom. Zoom je vyriešený klasickym gestom pomocou dvoch prstov. Všetky dlaždice je možné zmenšiť na celú obrazovku a následne zväčšiť požadovanú skupinu dlaždíc.

Aplikácie môžu bežať v štandardnom desktopovom režime ako dosiaľ na Win 7, alebo v novom Metro Style, kedy vďaka unifikovanému dizajnu môžu využiť každý pixel obrazovky

Inovovaný je aj Control Panel

Postupne budem spracovávať a prinášať ďalšie informácie

 

Reklamy

Značky:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: