Vývoj Metro aplikácií pre Windows 8: 1 diel Nástroje a projekty

Ak teda chcete začať s vývojom aplikácií pre Windows 8 “na zelenej lúke”, nainštalujte si na vývojársky počítač jeho momentálne dostupnú verziu Consumer Preview (http://preview.windows.com), vývojové prostredie Visual Studio 11 (www.microsoft.com/visualstudio/11) a prípadne aj SQL Server 2012

Architektúra

Na najnižšej úrovni architektúry je jadro operačného systému a nad ním aplikačný model WinRT APIs (Windows Runtime API), Vrstva aplikačného modelu pozostáva z modulov pre údaje, komunikáciu, grafiku, média a modul pre podporu externých zariadení

Schéma architektúry poskytuje zároveň aj názornú odpoveď ohľadne kompatibility so staršími verziami Windows. Metro style aplikácie pobežia len na Windows 8. Ak chcete aby aplikácia bežala aj na Windows 7, musíte vytvoriť projekt klasickej desktopovej aplikácie.

Metro style aplikácie môžete vytvárať jednak s prezentačným rozhraním XAML a aplikačnou logikou naprogramovanou v jazykoch C, C + +, C #, či VB, alebo s využitím nového štandardu HTML5 a aplikačnou logikou v JavaScripte.

Vývojárske nástroje

V novej verzii Visual Studia 11 (možno finálna verzia bude mať označenie 2012) v porovnaní s verziou 2010 pribudli šablóny projektov “Windows 8 Metro style applications”, ktoré je možné vyvíjať v programovacích jazykoch Visual Basic, C#, C++ a HTML5/JS

Šablóny projektov Metro Style aplikácií

Pri prvom vytváraní projektu “Metro style” aplikácie, bez ohľadu na to, či ste si ako programovací jazyk zvolili Visual Basic, Visual C#, prípadne JavaScript budete upozornení, že na to aby ste mohli spúšťať aplikácie na svojom lokálnom počítači s operačným systémom Windows 8 Consumer Preview potrebujete takzvanú vývojársku licenciu. Dôvod je jednoduchý. Bežnou a pravdepodobne jedinou distribučnou cestou pre “Metro” aplikácie bude Microsoft Store, kde si budú môcť záujemcovia príslušnú aplikáciu kúpiť, prípadne získať zdarma, podľa toho aký spôsob šírenia si jej tvorcovia vybrali. Bez ohľadu na to, či bude aplikácia šírená za poplatok, alebo zdarma, bude pred umiestnením do Store Microsoftom dôkladne otestovaná, či spĺňa nutné formálne požiadavky a hlavne či neobsahuje škodlivý kód.

Vývojárska licencia umožní vývojárovi, aby si na aplikáciu najskôr otestoval na svojom vlastnom počítači, ešte predtým, než bude Microsoftom schválená. Aby proces schvaľovania aplikácie nebol pre vývojára stresom s neistým koncom, k dispozícii má rovnakú sadu testov, ktorá bude na jeho produkt aplikovaná pri finálnom schvaľovaní. Vývojárska licencia je spojená s konkrétnym počítačom.

Okrem základnej šablóny prázdnej XAML aplikácie sú k dispozícii aj špeciálne šablóny Grid Application a Split Application.

V prípade týchto šablón projektov zameraných na najpoužívanejšie typy používateľského rozhrania budú mať najväčšiu vypovedaciu hodnotu komentované obrázky novej aplikácie vytvorenej podľa príslušnej šablóny.

Hlavným motívom Grid aplikácie je mriežka objektov. Takto je možné vytvárať aplikácie ktoré pracujú z obrázkami, ponukové katalógy a podobne. Je to grafický ekvivalent zobrazenia typu master – detail. Vľavo je základná ponuka, ktorá sa zobrazí po spustení aplikácie. Vpravo je stránka zobrazujúca detaily o vybranom objekte

Príklad reálnej Grid aplikácie pre zobrazenie RSS príspevkov

Aj šablóna Split Apllication je typické master detail zobrazenie použiteľné na ponuky a zoznamy rôzneho druhu. Vľavo môže byť zoznam osôb, mailových správ, produktov aj s obrázkami a v pravo sa aktuálne zobrazia informácie o vyselektovanej entite.

Ak vás zaujíma ako sú v týchto šablónach definované údaje, ktoré sa zobrazujú v šablónach aplikácií všetko vysvetlí fragment kódu v jazyku C#.

public SampleDataSource(Uri baseUri)

{

String LONG_LOREM_IPSUM = String.Format(“{0}\n\n{0}\n\n{0}\n\n{0}”,

“Curabitur class aliquam vestibulum nam curae ….”);

 

GroupedCollections = new List<SampleDataCollection>();

 

AddCollection(“Collection 1”,

“Maecenas class nam praesent cras aenean mauris aliquam nullam aptent accumsan duis nunc curae donec integer auctor sed congue amet”,

baseUri, “SampleData/Images/LightGray.png”,

http://www.adatum.com/&#8221;,

“Pellentesque nam”,

“Curabitur class aliquam vestibulum nam curae maecenas sed…”,

LONG_LOREM_IPSUM);

 


}

 

Na záver trochu motivácie

V tejto fáze máte pripravené a otestované základné prostredie pre vývoj aplikácií a môžete začať realizovať svoje nápady. Asi budete namietať že ešte je čas, veď zatiaľ nie je dostupná ani len prvá verejná beta. Skúste sa zamyslieť a sami si odpovedať na dve otázky:

  • Prečo Microsoft predstavil nový operačný systém najskôr komunite vývojárov a prečo im rozdal 5000 tabletov s predinštalovaným vývojovým prostredím?
  • Prečo je Windows Store je zatiaľ prázdny?

Úspech každého operačného systému závisí hlavne od dostupnosti kvalitných aplikácií. Kým bude uvoľnená prvá verejná beta Windows 8, predpokladá sa, že vývojári už umiestnia na Windows Store aspoň niekoľko desiatok aplikácií. Je to odôvodnený predpoklad, nakoľko z 5000 vývojárov sa určite nájde pár percent takých, ktorí vycítia príležitosť. Windows 8 je vzhľadom k obrovskému počtu potenciálnych používateľov možno najväčšia príležitosť pre startup biznis v dejinách. Model distribúcie cez Window Store si od vývojárov nevyžaduje prakticky žiadne investície do predajných kanálov. Tržba z predaja sa bude rozdeľovať podľa jednoduchého kľúča: dve tretiny vývojárovi a jedna tretina Microsoftu

Reklamy

Značky:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: