Prechádzame na tablet s Windows 8 – 3 čast: zábavné centrum

Konečne som sa pri dlhodobom testovaní s Windows 8 dostal do oblasti multimediálnej zábavy, surfovania internetom, k čítaniu elektronických kníh a k aktivitám na sociálnych sieťach, kde by sa mal tablet z princípu cítiť ako ryba vo vode. Naznačené scenáre sú ladené skôr relaxačne a relax znamená usadiť sa s tabletom do pohodlného kresla.

Inšpirácia históriou

Zdalo by sa, že nemá zmysel ponárať sa do histórie univerzálneho nasadenia tabletov pred marec 2010, kedy sa do predaja dostal prvý iPad. Predchádzajúce pokusy rôznych firiem o tablety dotykovými perami vzhľadom na dnešné nároky jednoducho nestoja za zmienku. Ale čo tak vrátiť sa do roku 1968 kedy ideu tabletu ako prvý prezentoval režisér Stanley Kubrick v kultovom sci-fi filme “2001: Vesmírna Odysea”. Vo filme skutočne nájdete dvoch astronautov používajúcich tablet, dokonca ho používajú presne tak ako sa to robí dnes – sedia za stolom, jedia a len tak mimochodom niečo pozerajú na tablete. Najskôr to vypadá ako nejaká biznis grafika a potom sa na tablete dokonca zobrazia obrázky pohybujúcich sa postáv. Stanley Kubrick sa v prognóze zmýlil o takmer 10 rokov, prvé použiteľné tablety prišli na trh až v roku 2010. Oproti súčasným tabletom je tu však veľký rozdiel – astronauti sa počas celej scény obrazovky tabletu nedotkli.

Snímka z filmu “2001: Vesmírna Odysea” natočeného v roku 1968 vám možno asociuje vaše vlastné zvyklosti pri raňajkách, či večeri.

Ideálny nástroj na zábavu, komunikáciu, vzdelávanie

Tablet môžete použiť doma vo svojom privátnom kútiku na štúdium, na sledovanie filmu, surfovanie internetom či sociálnu komunikáciu, bez toho aby ste rušili ostatných členov rodiny. Rovnako dobre a pohodlne ho môžete použiť v hoteli, vo vlaku, v lietadle, v čakárni u lekára a podobne. Samozrejmosťou je pripojenie tabletu cez HDMI k veľkoplošnému televízoru v obývačke.

 

Možno sú to práve dotyky a gestá, ktoré dokázali používateľov zaujať, ba až očariť natoľko, že tablety sú momentálne jedným z najpredávanejších IT artiklov. K tomu pripočítajte formát, na ktorý sú používatelia zvyknutí už takmer sto rokov – klasický formát knihy, časopisu, či zápisníku. Skúste sa zamyslieť, čo robíte, keď idete relaxovať pri svojom obľúbenom časopise. Nalistujete príslušný článok, pohodlne sa usadíte do kresla, preložíte nohu cez nohu, opriete si časopis o koleno a začnete najskôr zbežne listovať a následne čítať články ktoré vás zaujali. Dá sa toto pohodlne robiť z notebookom? NEDÁ!

Zabudnite na desktop mód

Požičal som tablet s Windows 8 dvom teenagerom rozmaznaným iPadom aby skúsili prehrávanie hudby, videa, prehliadanie fotiek, surfovanie a čítanie kníh. Nezávisle od seba každý z nich po chvíli tablet vrátil, že je to absolútne nepoužiteľné. Dôvod bol jednoduchý. Windows 8 poznali zo svojich notebookov, okamžite prešli do desktop módu a skúsili použiť prehrávanie Windows Media Player, klasický desktopový Explorer a na čítanie kníh Adobe Reader, pričom ich ovládali cez dotykový displej. Keď som ich vyzval aby vyskúšali Metro aplikácie, teda Photos, Music, Video, Metro verziu Explorera a Reader, po nejakom čase sa vyslovili, že toto už iPadu konkurovať dokáže.

Jedna z obrazoviek Metro aplikácie Music

Metro aplikácia Video. Po dotyku obrazovky sa zobrazia tieto minimalistické ovládacie prvky. Pohybom zeleného krúžku sa navigujete vo videu

Teenageri pomohli otestovať aj “život” na sociálnych sieťach. Nielen cez Metro Explorer, ale aj cez špecializované aplikácie (Tweetro) a opäť s veľmi kladnou odozvou.

Minimalistické ovládanie Metro Explorera sa dá vysvetliť na dvoch obrázkoch. Aplikačnú lištu zobrazíte nájazdom prsta na dotykový displej zdola, zoznam stránok rovnakým gestom zhora

Po dvojtýždňovom každodennom používaní hodnotím výhody tabletu s Windows 8 (v podstate je to hodnotenie tabletov vo všeobecnosti)

  • Tablet je ideálny nástroj na individuálnu zábavu (e-knihy, hudba, video… )
  • Ideálny nástroj pre študenta
  • Tablet umožňuje dosiaľ nevídaný stupeň mobility pre prácu. Pre tento účel má optimálne rozmery, je tenký a ľahký, no disponuje dostatočnou plochou a kvalitou zobrazovania.
  • Pre väčšinu tabletových platforiem je k dispozícii veľké množstvo aplikácií a hier, či už voľne šíriteľných, alebo platených
  • Takmer okamžitý nábeh
  • S externou klávesnicou je to ideálny nástroj na prácu

Našiel som len jednu nevýhodu. Ak sa externá klávesnica nedá spojiť s tabletom, nedá sa dobre písať v situácii keď máte tablet na kolenách.

Trochu úsmevný záver

Na jednom z fór venovaných tabletom som našiel ešte jeden zaujímavý argument v prospech tabletov, Tablety budú možno jedným z faktorov, aj keď málo významných, ktoré zabránia vyhynutiu ľudskej populácie. Skúste si v dnešnej ére sociálnych sietí predstaviť stovky miliónov mužov s notebookmi na kolenách ako trávia večery v kreslách na sociálnych sieťach. No a keď sa potom s prehriatou “rozmnožovacou anatómiou” konečne dostavia k manželke do postele, potomka sa asi tak skoro nedočkajú.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: