Ako pobeží Windows 8 na počítačoch v budúcnosti?

V súvislosti s viac než desaťročným pontifikátom Windows XP, ktorého popularita klesá len veľmi pomaly som si položil hypotetickú otázku, ako pobeží Windows 8 na počítačoch a tabletoch v budúcnosti teda o 6 – 10 rokov. Momentálne na tablete Samsung 700 T s procesorom Intel I5 a 4GB RAM vyzerá situácia nasledovne

Tablet budúcnosti k dispozícii nemám, ale ak bude pokračovať trend, že bežné klientské PC budú mať vyšší výkon, ako servery z pred desiatich rokov. Preto som Windows 8 vyskúšal nainštalovať na server IBM System x3750 M4. Server disponuje procesormi Intel Xeon z rodiny E5-4600, podporuje technológiu IBM eXFlash SSD, infraštruktúru 10 GbE Virtual Fabric a môže byť osadený v 48-mich slotoch až 1,5 TB pamäte.

Konfigurácia, ktorú som mal k dispozícii bola osadená procesormi Intel Xeon E5-4620 taktovanými na 2.2 GHz. V praxi to znamená 16 jadier a 32 logických procesorov, ktoré mali k dispozícii 80 GB pamäti RAM. Náš testovací server bol osadený dvoma rýchlymi SAS (Serial Attached SCSI) diskami, každý s kapacitou 300 GB.

Tipnite si, ako dopadlo výkonnostné ohodnotenie počítača. Grafiku, ktorá u servera nie je relevantná neberieme do úvahy, preto ani výsledné hodnotenie nás nebude zaujímať.

Zaujímavé bude hodnotenie výkonu procesora, pamäti a diskového systému. Procesor aj pamäť na stupnici 1- 9.9 získali hodnotenie 8,6. To znamená, že Windows 8 počíta s ešte väčším výkonom? Aký výkonný by musel byť počítač aby dosiahol hodnotenie 9.9?.

 

Samozrejme som neodolal a vytvorenú konfiguráciu s 32 logickými procesormi som použil pre editovanie videa, konkrétne pre moju novú Windows 8 aplikáciu http://apps.microsoft.com/webpdp/app/windows-8-videonavody/7f708e59-a93d-456e-bff9-4fd7c0dfb748

Rendrovanie trvalo niekoľko málo minút a podľa grafu zaťaženia je zrejmé, že výkonný server pracoval naplno

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: