Pokročilé nastavenia Windows 8

Pri používaní počítača, alebo tabletu s operačným systémom Windows 8 sa občas dostanete do situácie, v ktorej potrebujete nastaviť niektoré parametre nad rámec možností, ktoré poskytuje dialóg pre nastavenie v desktopovom režime, či obrazovka “Nastavenie PC” v novom používateľskom rozhraní. V predchádzajúcich verziách Windows sa obrazovka pre pokročilé nastavenie systému dala zobraziť stlačením klávesu F8 na začiatku spúšťania operačného systém. Nábeh Windows 8 je taký rýchly, že táto možnosť sa nedala využiť a Microsoft ju nahradil dvomi inými spôsobmi.

  • Ak ešte nie ste prihlásení v systéme, na prihlasovacej obrazovke kliknite na ikonu napájania, podržte stlačený kláves Shift a potom kliknite na tlačidlo “Reštartovať”
  • Ak už ste prihlásení, aktivujte panel kľúčových tlačidiel (potiahnutím prsta od pravého okraja obrazovky dovnútra, alebo premiestnením kurzora myši do pravého dolného rohu) a aktivujte položku “Zmeniť nastavenia počítača”. Na obrazovke “Nastavenie PC” kliknite na položku “Všeobecné”. Následne v sekcii “Rozšírené spustenie” aktivujte položku “Reštartovať teraz”.

Po reštarte sa zobrazí modrá obrazovka “Výber možnosti”. Položka “Používanie zariadenia” umožní konfiguráciu pokročilých možností spúšťania z externých zariadení.

Ak aktivujete položku “Riešiť problémy”, máte možnosť obnovenia PC, vynulovania jeho nastavenia a ďalšiu ponuku, ktorá sa zobrazí po kliknutí na položku “Rozšírené možnosti”

Ak máte problémy s počítačom, môžete sa pokúsiť obnoviť ho, prípadne obnoviť alebo vynulovať jeho nastavenie. Na obrazovke “Rozšírené možnosti” máte k dispozícii obnoviť systém pomocou niektorého z bodov obnovenia, alebo obnoviť systém zo súboru s obrazom systému. Aký je t vom rozdiel? Obnovenie počítača znamená vrátenie nedávnych zmien v systéme. Obnovením nastavenia počítača sa preinštaluje systém Windows a ponechajú sa vaše osobné súbory, nastavenia, všetky aplikácie dodané s počítačom a aplikácie nainštalované zo služby Windows Obchod. Vynulovaním nastavenia počítača sa preinštaluje systém Windows, a zároveň sa odstránia aj všetky súbory, nastavenia a aplikácie, okrem aplikácií dodaných spolu s operačným systémom, prípadne aplikácií dodaných s počítačom.

Ak aktivujete voľbu “Nastavenie spustenia”, počítač sa znovu reštartuje a zobrazí sa ďalšia ponuka z ktorej si môžete vybrať požadovanú voľbu pomocou kláves F1 až F10.

K dispozícii sú tieto nastavenia:

Režim ladenia – operačný systém sa spustí v režime pokročilého riešenia problémov určenom pre odborníkov v oblasti informačných technológií a správcov systému.

Povolenie zapisovania pri spúšťaní – počas púšťania sa vytvorí súbor ntbtlog.txt, v ktorom sú údaje o všetkých ovládačoch nainštalovaných pri spustení systému, ktoré by mohli byť užitočné na analýzu a následné pokročilé riešenie problémov.

Povolenie videa s nízkym rozlíšením – operačný systém sa spustí s využitím základného ovládača grafickej karty v režime nízkeho rozlíšenia (640×480) a základného nastavenia obnovovacej frekvencie obrazovky.

Núdzový režim – operačný systém sa spúšťa iba s minimálnym, nevyhnutne nutným počtom ovládačov a služieb. Ak sa pri spustení v núdzovom režime problém znova nevyskytne, môžete ako jeho príčinu vylúčiť predvolené nastavenie a ovládače základných zariadení a služby.

Núdzový režim s použitím siete – operačný systém sa spustí v núdzovom režime spolu so sieťovými ovládačmi a službami potrebnými na prístup na internet a k ďalším počítačom v sieti.

Núdzový režim s príkazovým riadkom – spustí operačný systém v núdzovom režime iba s oknom príkazového riadka, bez ostatných záležitostí používateľského rozhrania Windows. Táto možnosť je samozrejme určená iba pre odborníkov v oblasti informačných technológií a správcov.

Zákaz vynútenia podpisu ovládača – predvoľba umožňuje inštaláciu ovládačov, ktoré obsahujú neplatné podpisy.

Zákaz antimalvérovej ochrany pri spúšťaní počítača – zabraňuje spusteniu antimalvérového ovládača aktivovaného na začiatku spúšťania operačného systému čím sa umožní aj inštalácia ovládačov, ktoré môžu obsahovať malvér. Túto možnosť veľmi dobra zvážte. Dôrazne ju neodporúčam.

Zákaz automatického reštartovania po zlyhaní – zabráni automatickému reštartovaniu systému ak niektorá chyba spôsobila zlyhanie Windows. Túto možnosť vyberte len v prípade, že došlo k zacykleniu nábehu systému Windows, t. j. keď nastane zlyhanie systému Windows, systém sa pokúsi reštartovať a opätovne nastane jeho zlyhanie.

Režim obnovenia adresárových služieb – spustí radič domény systému Windows so službou Active Directory, aby bolo možné obnovenie adresárovej služby. Táto možnosť je určená pre odborníkov v oblasti informačných technológií a správcov.

Reklamy

Jedna odpoveď to “Pokročilé nastavenia Windows 8”

  1. JayQuery Says:

    Chcel by som vediet kto je autor tohto webu.. 🙂 Prosim ozvy sa na redakcia@VoSveteIT.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: