Tip – migrácia na Windows 8.1 s novým SSD diskom

Onedlho budú používatelia Windows 8 a nielen oni hromadne migrovať na Windows 8.1, ktorý bude dostupný cez Windows obchod formou bezplatného upgradu. Predplatitelia MSDN majú finálnu verziu Windows 8.1 k dispozícii už teraz. Predpokladám že keď nie kvality nového OS, tak končiaca podpora XP bude k modernizácii motivovať aj používateľov tohto dnes už kultového systému.

Prinášam jeden tip, ako to urobiť štýlovo, bezpečne a hlavne inovačne. Patrím medzi tých smoliarov, ktorí boli nútení kúpiť si nový notebook pred minulými Vianocami (starý doslúžil). Chcel som zariadenie s dotykovým displejom, ale na minuloročnom predvianočnom trhu nebolo nič multidotykové. Tak som bol nútený siahnuť po klasike (Lenovo B580, i5, 8GB ram. 750 GM HDD). Situácia na trhu multidokykových zariadení sa zlepšila, ale po pol roku nie je dôvod kupovať nový notebook.

Nakoľko som mal Windows 8.8 Preview Pro kedy som musel preinštalovávať OS (upgradovať sa dali iba “nepodnikové” Win 8), teraz to musím absolvovať znovu. Preto som sa rozhodol nutnosť preinštalovania celého kompu využiť ako príležitosť pre inováciu a vymeniť klasický disk za SSD

Po skúsenostiach so Samsung Slate 7 na ktorom som dlhodobo testoval Windows 8 a ktorý mal 64 GB SSD disk, som zistil, že s touto kapacitou vystačím, za predpokladu že mám filmy a videá na externom disku. Druhá skúsenosť s iPadom 64 GB ma naučila, že 64 GB zásoba entertaimentu (filmy a výukové videá) vystačí na hodne dlho. Takže 64 GB na prácu + 64 GB na zábavu = zvolil som cenovo výhodné optimum 120 GB disk (90 EUR). K tomu treba investovať približne 20 EUR na púzdro na externý disk s USB3 do ktorého dáte starý disk z notebooku.

Ešte jeden tip: pri takejto významnej migrácii na nový OS a výmene disku odporúčame presunúť maximum údajov a dokumentov (najlepšie všetky) do cloudu na SkyDrive. Len tak naplno využijete možnosti Windows 8.1

Zvyšok už bola rutina. Nemusíte vôbec nič zálohovať (určite máte dôležité veci okrem disku notebooku ešte niekde inde)

  • Vyberte starý mechanický disk aj plechovým úchytom.
  • Vymontujte pomocou štyroch skrutiek disk z úchytu
  • Vložte do úchytu nový SSD disk
  • Vložte úchyt s diskom do notebooku, zasuňte do konektora a upevnite.
  • Pôvodný disk vložte do puzdra (podľa návodu k puzdra). Získate tak externý disk s rozhraním USB3

Teraz môžete na notebook nainštalovať nový operačný systém. Následne prekopírujte z externého disku všetky dokumenty a súbory ktoré potrebujete a nainštalujte na notebook aplikácie ktoré používate. Teraz je príležitosť uložiť dokumenty na SkyDrive.

Po výmene je diskový systém neporovnateľne rýchlejší (podľa výrobcu SSD disku 15x) a predĺžila sa výdrž práce na batériu z 3.5 na takmer 5 hodín (Lenovo B580)

Ak nastane nepredvídaná situácia, napríklad zabudli ste odinštalovať aplikácie viažúce sa licenčne na konkrétny PC nič nie je stratené. Vráťte na chvíľu starý disk do notebooku, nabootujte a máte všetko ako predtým.

Keď používate pôvodný disk ako externý, a nechcete ho preformátovať, musíte sa zmieriť s tým, že pôvodné systémové adresáre (Windows, Program Files…) sú chránené tak, že ich dokáže vymazať len veľmi skúsený IT správca, takže aj keď už neplánujete “krok späť” buď sa zmierite s tým že budú zaberať nejaké miesto, alebo disk preformátujete.

Reklamy

Značky:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: