Vývoj pre Windows 8.1 Flexibilné rozdelenie obrazovky medzi aplikácie

Vo Windows 8 môžete mať dve aplikácie na jednej obrazovke súbežne, pričom jedna z nich beží v pripnutom móde, teda v 320 pixelov širokom páse pri ľavom, alebo pravom okraji obrazovky. Windows 8.1 umožňuje rozdeliť obrazovku medzi aplikácie v ľubovoľnom pomere, pričom počet súčasne zobrazených aplikácií závisí od rozlíšenia monitora, teda koľko krát sa vám vodorovne vojde na obrazovku panel o šírke 500 pixelov, toľko aplikácií môžete súčasne spustiť (HD – 2 aplikácie, Full HD 3 aplikácie).

Ak je na obrazovke dosť miesta aplikácie môžu pri spustení ďalšej aplikácie zostať otvorené na popredí. Nepresúvajú sa do pozadia, sú plne funkčné.

Podobne aj Internet Explorer 11 môžete spustiť vo viacerých samostatných oknách.

Rozdelenie obrazovky medzi dve aplikácie (pol na pol)

Príklad flexibilného rozdelenia obrazovky medzi viac aplikácií

Z hľadiska vývojára to znamená, že vo Windows 8.1 aplikácie nemá preddefinované stavy zobrazenia s pevnou šírkou, ako to bolo u Windows 8 (Snapped, Filled…). Šírku okna aplikácie určuje používateľ, tým ako posúva zvislé pásy tvoriace hranice medzi oknami aplikácie, pričom minimálna šírka je 500 pixelov. Aplikácia na posun zvislého pásu reaguje plynulou zmenou šírky po minimálnu hodnotu.

Ak ponecháte nastavenú minimálnu šírku aplikácie, nebudete musieť riešiť zmenu vizuálnych stavov, to znamená, že ak nemáte špecifické požiadavky pre rozmiestnenie prvkov v režime “na výšku” nebudete potrebovať XAML sekciu notoricky známu z Windows 8

<VisualStateManager.VisualStateGroups>

<VisualStateGroup x:Name=”ApplicationViewStates”>

<VisualState x:Name=”FullScreenLandscape”>


</VisualState>

 

<VisualState x:Name=”Snapped”>


</VisualState>

 

<VisualState x:Name=”Filled”>


</VisualState>

 

<VisualState x:Name=” FullScreenPortrait “>


</VisualState>

</VisualStateGroup>

</VisualStateManager.VisualStateGroups>

 

Minimálna šírka 500 pixelov štandardný parameter, no aplikácie môžu vo svojom manifeste uvádzať, že podporujú menšiu šírku, minimálne 320 px, čo je vlastne šírka Windows 8 aplikácie v režime snapped. Takto motivujete používateľov aby si nechali na obrazovku aplikáciu vypisujúcu pre nich zaujímavé informácie, napríklad novinky s blogov aj keď momentálne pracujú s inou aplikáciou, alebo inými dvoma aplikáciami.

Vaša aplikácia sa po novom môže zobrazovať aj v strede medzi dvoma už bežiacimi aplikáciami, nielen na pravom alebo ľavom okraji obrazovky, ako tomu bolo u Windows 8. Aplikácia musí vyplniť obrazovku na výšku, pričom minimálna výška aplikácie je 768 pixelov. Jedna aplikácia môže mať súčasne otvorených viac okien.

Aplikáciu je potrebné navrhnúť tak, aby bola funkčná a vyzerala dobre pri každej veľkosti až do definovaného minimálneho rozlíšenia.

Minimálnu šírku okna aplikácie definujete v manifeste

<m2:VisualElements<m2:ApplicationView MinWidth=”width320″ />

</m2:VisualElements>

 

V rozmedzí 500 až 320 pixelov budete musieť modifikovať zobrazenie. Položky sa budú zobrazovať ako vertikálne usporiadaný zoznam (vľavo môžu byť obrázky). Zmenšite veľkosť písma záhlavia na 20 pixelov menšiu ikonu tlačidla Späť. Odporúčaná veľkosť ľavého okraja je 20 pixelov.

Vaša aplikácia môže spúšťať inú aplikáciu. Typickým príkladom je Internet Explorer. Ak je na obrazovke dosť miesta, aplikácie si ju rozdelia na polovice. Toto implicitné správanie môžete zmeniť pomocou parametra DesiredRemainingView.

public ViewSizePreference DesiredRemainingView { get; set; }

 

 


Hodnoty ViewSizePreference

Zmena nastala aj v triedach a objektoch pre zisťovanie stavu umiestnenia aplikácie na obrazovke a zisťovaní orientácie zariadenia (na šírku / na výšku)

Windows.UI.ViewManagement má nové enumerations:

  • ApplicationViewOrientation
  • ApplicationViewSwitchingOptions
  • ViewSizePreference

Trieda ApplicationView má nové vlastnosti:

  • AdjacentToLeftDisplayEdge
  • AdjacentToRightDisplayEdge
  • IsFullScreen
  • Orientation

a nové metódy

  • GetApplicationViewIdForWindow
  • GetForCurrentView

Windows 8.1 poskytuje oveľa sofistikovanejšie možnosti zobrazovania na dvoch monitoroch. Ak presuniete okno aplikácie z malej obrazovky tabletu na monitor s vyšším rozlíšením, veľkosť okna sa automaticky prispôsobí zobrazovacím možnostiam monitoru. Aplikácia môže využívať viac monitorov.

Reklamy

Značky:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: