Vývoj univerzálnych aplikácií pre Windows 8.1 a Windows Phone 8.1

Po nainštalovaní Update 2 do Visual Studia 2013 je možné vytvárať univerzálne aplikácie. V praxi to znamená, že z jedného projektu je možné publikovať aplikáciu pre Windows 8.1 aj Windows Phone. Je to zaujímavá možnosť preto budem publikovať seriál v ktorom na reálnej aplikácii ukážem ako na to.

Čo budete potrebovať na vývoj.

Na vývoj aplikácií určených pre Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 budete potrebovať vývojové prostredie Visual Studio 2013. Okrem komerčnej verzie je možné z webu Express edíciu pre študentov, či hobby vývojárov. Aby ste mohli vyvíjať kombinované aplikácie, teda spoločný projekt pre obidve sesterské platformy W8.1 a WP8.1 potrebujete mať nainštalovaný Update 2, prípadne ak Visual Studio 2013 inštalujete nanovo, inštalujte z inštalačného balíku Visual Studio <edícia> 2013 with Update 2, kde <edícia> v názve znamená typ edície

  • Team Foundation
  • Ultimate
  • Premium
  • Profesional
  • Express

Vývojové prostredie Visual Studio 2013

Blend for Visual Studio 2013

Napriek tomu, že Visual Studio 2013 umožňuje aj interaktívny návrh používateľského rozhrania, je to viac nástroj pre vývojárov, než pre dizajnérov. Preto je súčasťou Visual Studia 2013 aj návrhové prostredie Blend, ktoré je zas určené viac dizajnérom, než vývojárom. Obidva nástroje sú úzko prepojené. Ktorúkoľvek XAML stránku aplikácie môžete priamo z Visual Studia 2013 pomocou položky kontextového menu Open in Blend otvoriť v návrhovom prostredí Blend

Návrhové prostredie Blend for Visual Studio 2013

Ladenie a testovanie aplikácií

Tablet, notebook, či konvertibilné zariadenie s dotykovým displejom a operačným systémom Windows 8.1 je ideálnym nástrojom na ladenie aplikácií. Ak disponuje dostatočnou kapacitou pamäti a disku, tak si môžete Visual Studio 2013 nainštalovať priamo na toto zariadenie. Ak máte tablet s procesorom Atom, 2GB RAM a malou kapacitou SSD disku, alebo dokonca tablet s architektúrou ARM a operačným Systémom Windows RT 8.1, môžete zariadenie použiť iba na ladenie aplikácií cez vzdialené pripojenie. Vývojové prostredie Visual Studio 2013 si nainštalujete na iný vývojársky počítač.

Vďaka kvalitnému emulátoru platformy Windows 8.1, ktorý je súčasťou Visual Studia 2013 však môžete ladiť aplikácie pre Windows 8.1 aj na klasickom počítači vrátane reakcie aplikácie na simulovanú zmenu orientácie zariadenia, či simulované gestá. Reálne zariadenie je nutnou podmienkou len pre ladenie aplikácií využívajúcich senzory.

Možnosti spúšťania a ladenia aplikácií pre Windows 8.1. Všimnite si možnosť nastavenia, či sa má spustiť aplikácia pre Windows 8.1, alebo pre Windows Phone 8.1

Simulátory platforiem Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 umožňujú dôkladne testovať aplikácie aj na vývojárskom počítači bez dotykového displeja, vrátane zmeny orientácie zariadenia. Môžete simulovať aj geolokačnú funkciu. Stačí nastaviť zemepisné súradnice lokality, ktorej polohu požadujete.

Ladenie Windows 8.1 aplikácie na simulátore. Všimnite si možnosť zmeny rozmerov a rozlíšenia obrazovky

Pre spustenie aplikácie je potrebné na vzdialený počítač nainštalovať Remote Tools for Visual Studio 2013. Nájdete ho na http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads v zložke Additional software.

Na vývojárskom počítači je priamo vo Visual Studiu (voľba Remote Machine) potrebné definovať prepojenie na vzdialený počítač.

Reklamy

Jedna odpoveď to “Vývoj univerzálnych aplikácií pre Windows 8.1 a Windows Phone 8.1”

  1. Zmena poradia v ListView na Windows Phone 8.1 - Duracellko.NET Says:

    […] a ten sa zdieľa v oboch projektoch pre Windows a Windows Phone. Len nedávno o tom vyšiel iný blog, tak sa o tom nebudem rozpisovať. Ja som zašiel ešte ďalej a maximum kódu som dal do Portable […]

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: