Projekt univerzálnej aplikácie – praktický príklad

Námetom pre projekt univerzálnej aplikácie budú chemické prísady v potravinách. Takáto aplikácia nájde uplatnenie na telefóne aj tablete, či domácom počítači. Na telefóne si môžete skontrolovať, čo obsahujú potraviny priamo v predajni ešte predtým, než ich vložíte do nákupného košíka. Aplikáciu na tablete využijete doma na pohodlnejšie a komfortnejšie overenie prísad v potravinách, ktoré vás zaujímajú.

Vytvorenie projektu

Vo vývojovom prostredí Visual Studio 2013 vytvorte nový projekt pomocou menu File > New Project. Z ponuky šablón pre vami vybraný programovací jazyk vyberte zložku Store Apps a v nej zložku Universal Apps. V zložke nájdete šablóny pre projekty aplikácií Blank App a Hub App. Pre projekt Prísady v potravinách sa oveľa lepšie hodí komplexná šablóna Hub App. Projekt vytvorený podľa šablóny Blank App by pre obidve platformy obsahoval len prázdnu hlavnú stránku. Zobrazovanie, ovládacie prvky a celú navigačnú štruktúru aplikácie by ste museli vytvoriť sami.

Vytvorenie projektu univerzálnej aplikácie podľa šablóny Hub App

Šablóna Hub App umožňuje vytvárať dizajnovo pútavé aplikácie umožňujúce zobrazovať kombinovaný obsah vo viacerých horizontálne oddelených sekciách, ktoré je možné vodorovne rolovať, takže vzniká dojem, že obrazovka je akýmsi virtuálnym oknom do oveľa širšieho kontextu, ktorý sa rolovaním dá postupne zobrazovať.

Spustenie projektu pre obidve platformy

Nakoľko projekt vytvorený podľa šablóny Hub App obsahuje vzorovú navigačnú štruktúru vrátane dátového modelu a cvičných údajov, môžete aplikáciu prvý krát spustiť hneď po vytvorení a preskúmať jej možnosti. Platformu (W8.1, alebo WP8.1) pre ktorú chcete projekt spustiť vyberiete vo Visual Studiu buď v ponuke ktorá sa aktivuje kliknutím na čiernu šípku smerujúcu nadol vedľa ikony zelenej šípky na paneli nástrojov (viď obrázok), alebo v kontextovom menu príslušného čiastkového projektu v okne Solution Explorer, položka Set as Startup Project.

Menu pre spustenie aplikácií pre obidve platformy

Výber projektu pre príslušnú platformu, ktorý chcete spustiť cez kontextové menu

Pre Windows 8.1 sa možnosti spustenia nezmenili – lokálny počítač, emulátor, alebo vzdialený počítač pripojený v sieti. Pre Windows Phone 8.1 môžete použiť širokú paletu emulátorov s rôznym rozlíšením displeja a taktiež aj reálne zariadenie

Ponuka simulátorov pre spustenie Windows Phone 8.1 aplikácie. Aplikáciu môžete spustiť aj na reálnom zariadení.

Visual Studio 2013 Update 2 s nainštalovaným SDK pre Windows Phone 8.1 obsahuje aj veľmi realistický emulátor platformy Windows Phone 8.1 bežiaci pod hypervízorom Hyper-V. Emulátor umožňuje testovať funkcionalitu lokalizačných služieb, akcelerometra, kamery a v obmedzenom rozsahu aj GSM komunikáciu. Emulátor pri spúšťaní umožňuje nastaviť uhlopriečky displeja 4, 4.5, 4.7, 5.5 a 6 palcov a rozlíšenia WVGA, WXGA, 720P a 1080P.

 

Simulátor platformy Windows Phone 8.1

Vedľa okna emulátora sa zobrazuje zvislý pásik s tlačidlami, ktoré umožňujú zmenu orientácie emulovaného prístroja, prípadne zväčšenie, či zmenšenie zobrazenia displeja. Najzaujímavejšie funkcie pre simulovanie funkcie akcelerometra a určovania polohy sa dajú aktivovať pomocou spodného tlačidla v tvare dvojitej šípky smerujúcej doľava. Aktivovaním tlačidla sa zobrazí samostatné okno Additional Tools s niekoľkými záložkami v ktorých je možné nastavovať senzory, sieťové nastavenie, lokalizačné služby, SD kartu, či notifikačné služby.

Pre spustenie aplikácie na reálnom zariadení je potrebné konkrétny prístroj zaregistrovať ako vývojársky telefón – priradiť ho k vášmu vývojárskemu účtu. Pripojte telefón cez USB k vývojárskemu počítaču. Telefón musí byť odomknutý, čiže musíte vysunúť obrazovú roletu nahor. Na vývojárskom počítači nástroj Windows Phone Developer Registration. Tlačidlom Register telefón zaregistrujete k svojmu vývojárskemu kontu.

Registrácia telefónu do vývojárskeho konta

 

Používateľské rozhranie projektu pre Windows 8.1

Po spustení aplikácie sa zobrazí hlavná obrazovka aplikácie rozdelená do viacerých sekcii. Všimnite si podrobnejšie sekciu 3, ktorú použijeme na zobrazovanie údajov. Vedľa názvu sekcie je ikona šípky smerujúcej vpravo, ktorá naznačuje, že kliknutím na záhlavie sa zobrazí obrazovka s detailným zobrazením údajov

Hlavná obrazovka aplikácie pre Windows 8.1

 

Podrobné zobrazenie údajov v Sekcii 3

Používateľské rozhranie projektu pre Windows Phone 8.1

Po spustení projektu pre platformu Windows Phone 8.1, či už na emulátore, alebo na reálnom zariadení, môžete postupným rolovaním preskúmať všetky sekcie Hub aplikácie. Ak ste postupne spustili projekt v tomto úvodnom štádiu pre obidve platformy, získali ste názor o možnostiach a spôsobe zobrazovania informácií.

Obrazovky aplikácie pre Windows Phone 8.1

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: