Upgrade existujúceho projektu na univerzálnu aplikáciu

Ak už máte vytvorené a publikované aplikácie pre niektorú z platforiem Windows 8, Windows 8.1, či Windows Phone 7, alebo 8, prípadne máte vytvorenú aplikáciu pre viac platforiem na báze samostatných projektov, odporúčame zamyslieť sa nad tým, či by nebolo účelne zlúčiť takéto aplikácie. Samozrejme iba vtedy ak taká aplikácia má pre prístroj sesterskej platformy, či už je to tablet, alebo chytrý telefón zmysel a prinesie používateľovi pridanú hodnotu.

Veľmi častý bude v súčasnosti scenár konverzie aplikácií určených pre Windows 8 na Windows 8.1 aby mohla aplikácia využiť všetky možnosti novej platformy, hlavne flexibilné zobrazovanie pri obrazovke rozdelenej pre viac aplikácií. Zamyslite sa, či konverziu na Windows 8.1 nespojiť aj s portovaním aplikácie pre Windows Phone 8.1 a vytvoriť projekt univerzálnej aplikácie.

Rovnako sa zamyslite o prípadnej konverzii starých aplikácií pre Windows Phone 7 na aplikácie univerzálne.

Konverzia aplikácie pre Windows Phone 7 a 8

Konverzia Windows Phone 8 aplikácie na univerzálnu a teda jej portovanie na Windows 8.1 môže vašej aplikácii priniesť nové možnosti, hlavne čo sa týka zobrazovania. Aj na zariadeniach s WP 8.1 bude môcť aplikácia využívať možnosti novej verzie, hlavne notifikačné centrum.

Konverzia aplikácie pre Windows 8 a 8.1

Konverzia existujúcej W8 a W8.1 aplikácie na univerzálnu je veľkou príležitosťou sprístupniť aplikáciu širšiemu okruhu používateľov a umožniť aplikáciu používať aj v mobilných scenároch. Zdieľanie kódu medzi aplikáciami v rámci jedného projektu univerzálnej aplikácie vám umožní sústrediť sa na používateľský zážitok.

V predchádzajúcom príklade sme ukázali vytvorenie nového projektu univerzálnej aplikácie spoločnej pre platformy Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 doslova na zelenej lúke. Čo však v prípade, ak máte už hotový projekt pre niektorú zo spomínaných platforiem a chcete ho konvertovať na univerzálnu aplikáciu. Žiadny problém. Stačí v okne Solution Explorer aktivovať na názov projektu kontextové menu a vybrať položku Add Windows Phone 8.1, to v prípade ak konvertujete Windows 8.1 aplikáciu, prípadne položku menu Add Windows 8.1, to v prípade ak konvertujete Windows Phone 8 aplikáciu. Samozrejme potom musíte pre pridanú platformu vhodne zvoliť zdieľané bloky kódu a prispôsobiť používateľské rozhranie.

Pridanie projektu pre Windows Phone do predtým realizovaného projektu pre Windows 8.1

Pri vytváraní projektu univerzálnej aplikácie máte k dispozícii iba šablónu Blank App a Hub App. Pokiaľ ste vytvárali v minulosti projekt W8.1, alebo WP8.1 aplikácie, mali ste k dispozícii viac možností. Prinášame ich prehľad aby ste si urobili názor na možnosti prispôsobenia sesterskej platforme

Šablóny pre Windows 8.1 aplikácie

Okrem základnej šablóny “prázdnej” aplikácie majú vývojári a dizajnéri k dispozícii tri sofistikované šablóny Grid App, Split App a Hub App. Sú koncipované tak, aby čo najviac pokryli typické scenáre Windows 8.1 aplikácií s používateľským rozhraním “Modern UI”. Samozrejmosťou je optimalizácia aplikácií vytvorených podľa týchto šablón pre dotykové ovládanie

Grid App – zobrazuje skupiny dát vo formáte mriežky. Šablóna poskytuje výborný počiatočný bod pre vytvorenie aplikácie, ktorá používateľom umožní prechádzať kategóriami a hľadať obsah, ktorý ich zaujíma. Typickými príkladmi pre aplikovanie šablóny GridApp sú publikačné a informačné portály, čítačky RSS agregujúce údaje z viacerých zdrojov, aplikácie pre e-nákup, aplikácie na prezentovanie a spracovanie fotiek alebo videa a podobne.

Split App – zobrazuje zoznam hlavných a podrobných položiek. Hodí sa napríklad pre čítačky správ, aplikácie so športovými výsledkami, e-mailové aplikácie …

Pri podrobnejšom skúmaní šablón Grid App a Split App objavíte veľa podobností, či už vo filozofii ovládania, prezentovaní hierarchických štruktúr typu master – detail, dátových modeloch a ich napojení na prezentačnú vrstvu.

Pre ilustráciu možností zobrazenia obsahu podľa šablóny Grid App uvádzame reálnu aplikáciu Múzeum PC od autora publikácie, ktorú nájdete vo Windows Store.

Najvyššia úroveň hierarchie Windows 8.1 aplikácie vytvorenej podľa šablóny Grid App pre Windows 8.1

Šablóna Grid App – nižšia úroveň hierarchie, zobrazuje objekty vo vybranej kategórii, v tomto prípade zoznamy článkov

Šablóna Grid App – najnižšia úroveň hierarchie, zobrazuje vybraný článok, alebo video

Šablóny pre Windows Phone 8.1 aplikácie

Pokiaľ vytvárate aplikáciu pre Windows Phone 8.1 máte k dispozícii niekoľko šablón. Zaujímavá je napríklad šablóna projektu typu Panorama Application podobne ako projekt typu Hub Application umožňuje aplikácii využiť virtuálnu plochu, ktorá je na šírku podstatne väčšia, viacnásobná, než je šírka displeja. Displej je potom akýmsi oknom, ktoré sa posúva po virtuálnej ploche. Využíva sa prvok Panorama, ktorý je rozčlenený na viac častí, ktoré sa nazývajú PanaramaItem.

Ponuka šablón Windows 8.1 aplikácií

Projekt typu Panorama Application

Projekt typu Pivot Application umožňuje pracovať so zoznamami a agregovanými údajmi. Môže byť použitá pre stránkované zobrazovanie a filtrovanie veľkých množín údajov.

Reálny príklad aplikácie Slovenské zastupiteľstvá vytvorenej podľa šablóny Panarama Application

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: