Publikovanie Windows 8.1 aplikácie do aplikačného obchodu

Dosiaľ sa dej vývoja, testovania aplikácie a vytvárania distribučného balíčka odohrával vo vývojovom prostredí Visual Studio 2013. Ak ste na návrh dizajnu svojej aplikácie využili nástroj Blend for Visual Studio 2013 máte naše uznanie :-). Samotné publikovanie aplikácie do Windows Store prebieha cez webové rozhranie.

Na webovú stránky Windows Store pre publikovanie sa dostanete buď priamo cez http://msdn.microsoft.com/sk-sk/windows/apps/ záložka Řídíci panel (Dashboard) alebo z Visual studia cez menu Project – Store – Upload App Package.

Stránka obsahujúca postup krokov publikovania aplikácie do Windows Store

Postup publikovania aplikácie je rozdelený do niekoľkých krokov, počnúc rezervovaním originálneho jedinečného názvu a stanovením ceny, alebo výberu možnosti že aplikáciu budete ponúkať zdarma. Názov pre aplikáciu si môžete rezervovať vopred. Aplikáciu musíte publikovať do jedného roku, potom rezervovanie názvu zanikne.

Nedávajte aplikáciám názvy začínajúce písmenom s diakritikou. Cvičnú aplikáciu sme skúšali publikovať pod názvom Éčka v potravinách, teda názvom začínajúcim písmenom s diakritikou. Aplikácia bola schválená a daná do Store, ale používateľom sa nezobrazila. Preto sme projekt publikovali znovu pod názvom Prísady v potravinách. Ak sa nejedná o prvé písmeno, diakritika v názvoch aplikácií nevadí.

Ak chcete aplikáciu predávať, odporúča sa vytvoriť aj časovo, alebo funkčne obmedzenú trial verziu. O jej výhodách a nevýhodách sa dočítate v statiach Skúšobná verzia a Odporúčaná stratégia. V kroku Selling Details vyberáte aj krajiny v ktorých sa aplikácia bude distribuovať. Podľa toho by ste mali voliť aj jazyky používateľského rozhrania.

Jazyk aplikácie a trh spolu nesúvisia, takže aplikáciu v Slovenčine môžete ponúkať bez problémov na Českom, prípadne aj iných trhoch. Ak zvolíte pre aplikáciu globálnu distribúciu, a nechcete ju lokalizovať do všetkých jazykov odporúčame, aby všetky texty používateľského rozhrania boli v angličtine.

Aplikáciu musíte zaradiť do vhodnej kategórie. V dobe pásania publikácie obsahoval Windows Store tieto kategórie (sú uvedení v slovenčine tak ako sa zobrazia slovenskému používateľovi):

 • Správy a počasie
 • Hry
 • Sociálne médiá a siete
 • Zábava
 • Podnikanie
 • Vzdelávanie
 • Knihy a referenčné materiály
 • Nástroje
 • Fotografie
 • Hudba a video
 • Športy
 • Zdravie a kondícia
 • Jedlo a pitie
 • Životný štýl
 • Nakupovanie
 • Cestovanie
 • Financie
 • Produktivita
 • Zabezpečenie
 • Verejná správa

 

Niektoré kategórie majú aj podkategórie, ktoré musíte taktiež vhodne nastaviť

Vzhľadom na charakter aplikácie zadajte vekové obmedzenie. Ak nastavíte obmedzenie nesprávne, aplikácia nebude schválená. Napríklad aplikácia umožňujúca neriadený prístup na internet musí mať vekové obmedzenie 12+. Na publikovanie hier pre niektoré krajiny potrebujete uploadnúť aj Age rating certifikáty. Postup získania certifikátov je popísaný v stati Ako získať Age rating certifikát pre hru.

Ak vaša aplikácia využíva šifrovanie vyplníte v ďalšom kroku príslušný formulár, v opačnom prípade ho len potvrdíte. V sekcii Packages uploadnite predtým vytvorený distribučný balíček.

V sekcii Description je potrebné opísať funkcionalitu aplikácie, zoznam funkcionality v odrážkach a kľúčové slová pre prípadné vyhľadávanie.

Nakoľko používateľovi sa vo Windows Store musí zobraziť aspoň jeden obrázok obrazovky vašej aplikácie, musíte minimálne jeden takýto obrázok aj s povinným popisom, čo na obrázku je uploadovať v sekcii Description. Obrázky musia byť vo formáte png o rozmeroch 1366 x 768 alebo 768 x 1366. Ak má vaše zariadenie iné rozmery obrazovky najjednoduchšie získate obrázky v požadovanom rozlíšení pomocou ikony so symbolom fotoaparátu v emulátore.

Odporúčame nasnímať a uploadovať všetky kľúčové obrazovky vašej aplikácie a ako prvú v poradí uploadovať najzaujímavejší obrázok.

Je to proste výkladná skriňa vašej aplikácie vo Windows Obchode a na základe obrázkov a popisu sa používateľ rozhodne, či si vašu aplikáciu stiahne, alebo nie.

 

Sekcia Description – prvá časť.

V sekcii Description musíte zadať informácie o autorských právach a taktiež aj mailovú adresu, alebo webovú stránku s kontaktnou adresou na ktorej môžu používatelia riešiť s autorom prípadné problémy. Povinnou položkou je aj odkaz na webovú stránku kde sú definované pravidlá ochrany osobných údajov.

Sekcia Description – druhá časť.

Proces schválenia aplikácie trvá typicky dva až 5 dní. O schválení, alebo neschválení aplikácie budete informovaní mailom. Môžete taktiež definovať, či sa má aplikácia publikovať ihneď po schválení alebo k stanovenému dátumu.

Informácia o procese schvaľovania aplikácie.

Ak aplikácia nemá nedostatky, ktoré by bránili jej zverejneniu, bude po schválení dostupná vo Windows Store. Touto fázou sa životný cyklus aplikácie nekončí, aplikáciu budete určite ďalej vylepšovať a rozširovať jej funkcionalitu, či už z vlastného popudu, alebo na základe pripomienok používateľov.

FINÁLE, aplikácia pre Windows 8.1 je vo Windows store

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: