Vytvorenie Windows 8.1 aplikácie využívajúcej mobilnú službu

Keď po vytvorení mobilnej služby kliknete na ňu v zozname Mobile Services, zobrazí sa ponuka vytvorenia mobilných aplikácií pre Windows Store, teda pre Windows 8 a 8.1 a taktiež pre mobilné platformy Windows Phone 8, iOS a Android. V ponuke je aj možnosť vytvorenia šablóny aplikácie využívajúcej mobilnú službu pre HTML-JavaScript, Xamarin a PhoneGap.

Ponuka vytvorenia mobilných aplikácií pre rôzne mobilné platformy

V príklade vytvoríme aplikáciu pre Windows 8.1. V riadku Choose a Platform označte položku Windows Store. Zobrazí sa aktualizovaná ponuka

Create a New Windows Store App – vytvorí šablónu projektu aplikácie využívajúcej mobilnú službu

Connect an existing Windows Store App – vygeneruje postup a fragmenty kódu, ktoré je potrebné pridať do aplikácie, aby mohla komunikovať s mobilnou službou.

V prvom príklade aktivujeme voľbu Create a New Windows Store App. Zobrazí sa
postup pre vytvorenie Windows 8.1 aplikácie využívajúcej mobilnú službu. Aplikácia je kompletná, jej súčasťou je aj cvičná databázová tabuľka, takže ju môžete spustiť, preskúmať a prípadne zmodifikovať

Prvý krok dokonca počíta aj s tým, že nemáte nainštalované vývojové prostredie, takže ponúka stiahnutie a inštaláciu Visual Studio 2013 Express for Windows. Ak vývojové prostredie Visual Studio 2013, či už free Expres verziu, alebo niektorú z komerčne dostupných verzií máte, môžete pokračovať druhým krokom. V databáze, ktorú využíva mobilná služba vytvoríte tabuľku. Tabuľka má názov TodoItem a bude slúžiť pre štartovací cvičný projekt, ktorého námetom je evidencia úloh.

Postup vytvorenia aplikácie pre vybranú platformu

V kroku číslo 2. aktivujte tlačidlo CreateTodoItem Table. Za niekoľko sekúnd sa vytvorí cvičná tabuľka. Oznam o jej vytvorení sa zobrazí vpravo od tlačidla. Vytvorenie tabuľky môžete skontrolovať na karte Data. Tabuľka zatiaľ neobsahuje žiadne záznamy.

Tabuľka pre mobilnú službu v zložke Data

Ak budete neskôr aplikáciu rozširovať a budete potrebovať ďalšie tabuľky použite pre ich vytvorenie tlačidlo Create na karte Data.

Kliknutím na položku tabuľky a následne na zložku Columns si môžete prezrieť návrhovú štruktúru tabuľky. Obsahuje stĺpce id, _createdAT, _updatedAt a version.

Štruktúra tabuľky pre mobilnú službu v zložke Columns.

V kroku číslo 3 vyberte programovací jazyk (C#, JavaScript) a kliknite na tlačidlo Download. Týmto postupom stiahnete do vývojárskeho počítača kompletný projekt aplikácie zabalený v ZIP archíve. V našom prípade bude mať archív názov ZoznamUloh.Zip. Po stiahnutí projekt rozbaľte do vhodného adresára.

Spustenie projektu

Projekt, ktorú ste si stiahli z Azure portálu otvorte vo Visual Studiu. Všimnite si, že súčasťou projektu je aj NuGet balíček Microsoft.Windows.Azure.Mobile spolu so súvisiacimi baličkami, medzi ktoré patrí aj Newtonsoft.Json.

Po spustení projektu napíšte do poľa Insert a TodoItem nejaký text a potvrďte ho. Po potvrdení textu sa tento po malej chvíli zobrazí v aplikácii v pravom stĺpci.

Spustenie aplikácie a vloženie prvej položky.

Čo sa stalo na pozadí? Po potvrdení zadaného textu ho aplikácia pošle ako POST mobilnej službe v cloude a tá uloží údaje do tabuľky TodoItem. Po zápise sa údaje vrátia na mobilne zariadenie a zobrazia sa v aplikácii napojenej na mobilnú službu.

Cez Azure Management Portál sa môžete presvedčiť (záložka BROWSE), že vami zadaný text je v tabuľke databázy na ktorú je napojená mobilná služba.

Údaje zadané v aplikácii boli zapísané do tabuľky databázy na ktorú je napojená mobilná služba.

Ak v aplikácii v pravom stĺpci zaškrtnete políčko u splnenej úlohy a zatlačíte tlačidlo Refresh, položka sa prestane zobrazovať. Týmto úkonom ste v tabuľke zmenili hodnotu atribútu complete z false na true.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: