Vytvorenie Azure mobilnej služby (.Net backend)

Novinkou na platforme Azure je podpora .NET backend. V praxi to znamená, že služba na strane servera môže byť vytvorená nielen ako Node.js, ale aj ako ASP.NET Web API aplikácia vytvorená vo Visual Studiu. Taktiež môžete publikovať existujúce Web API do Mobile Services a využiť z Mobile Services služby ako napr. autentifikáciu, či push notifikácie. Mobile Services s .NET “backendom” môžete debugovať lokálne v Visual Studiu, kde služba pobeží v lokálnom IIS Express alebo vzdialene, po nasadení do cloudovej platformy Azure.

Môžete publikovať existujúce ASP.NET Web API do Azure a monitorovať, či spravovať mobilné služby. Môžete taktiež využívať zabudované funkcie, ako napríklad push notifikácie, notifikácie v reálnom čase na báze SignalR, či podnikové sign-on s Azure Active Directory, sociálne autentifikácie, synchronizácia u údajov umožňujúcu aj spojené scenáre. Môžete naplno využiť funkcie webového API rozhrania, napríklad radiče OData a Web API frameworky, napríklad Breeze. Najväčšou výhodou pre vývojárov je možnosť testovania a ladenia mobilných služieb s NET backendom priamo pomocou Visual Studia, keď služba beží lokálne na vašom počítači alebo na diaľku po jej publikovaní do Azure.

ASP.NET SignalR je nová knižnica pre vývojárov ASP.NET, ktorá umožňuje jednoduchý vývoj real-time webových funkcií. SignalR umožňuje obojsmernú komunikáciu medzi serverom a klientom. Servery môžu teraz posielať obsah na pripojených klientov okamžite, akonáhle je k dispozícii. SignalR podporuje Web Sockets, a iné kompatibilné techniky pre staršie prehliadače.

Podporu .NET v službe Mobile Services si môžete odskúšať tak, že pri tvorbe Mobile Service na Azure portále vyberiete “Backend: .NET”. Portál vám vygeneruje Web API projekt pre Visual Studio, ktorý môžete vyvíjať a ladiť lokálne. Nasadenie naspäť do dátového centra vykonáte z Visual Studia, do ktorého si naimportujete “publish profile” z Azure portálu a potvrdíte Publish.

Na vytvorenie mobilnej služby použite webový nástroj Azure Management Portal na adrese https://manage.windowsazure.com V dolnej časti ľavého stĺpca s prehľadom aktuálne využívaných služieb aktivujte položku menu New. Postupne kliknite na voľby ComputeMobile Service a následne aktivujte tlačidlo Create.

Vytvorenie novej mobilnej služby

Môžete vytvoriť databázu pre ukladanie údajov mobilnej služby, prípadne využiť už existujúcu databázu. V tomto príklade využijeme bezplatnú 20 MB SQL databázu, ktorú sme vytvorili v predchádzajúcom príklade, kde sme vytvárali mobilnú službu s JavaScript backendom.

V našom prípade sme vybrali región North Europe. V poli Backend pre tento príklad zvoľte možnosť JavaScript. Alternatívnou voľbou je .NET.

Vytvorenie Mobile Service s .NET backendom

V nasledujúcom dialógu vyberte existujúci databázový server a zadajte prístupové údaje, alebo zvoľte položku New SQL satabase server.

Výber a konfigurácia databázového servera

Po potvrdení sa začne vytvárať mobilná služba, prípadne aj databáza. Po vytvorení sa zobrazí v zozname mobilných služieb Microsoft Azure portálu.

Novovytvorená mobilná služba v zozname

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s


%d bloggers like this: